Zaawansowany kur turystyki wysokogórskiej

Kontynuacja zimowego intensywnego kursu turystyki wysokogórskiej na poziomie zaawansowanym stworzona została z myślą o dwóch grupach osób. Pierwsza z nich to osoby, które ukończyły wcześniej kurs podstawowy zimowej turystyki wysokogórskiej w szkole BluEmu bądź w innej instytucji, która realizowała podczas szkolenia analogiczny program. Program kursu zaawansowanego turystyki wysokogórskiej pomyślany został także dla drugiej grupy osób, czyli turystów, którzy zakres umiejętności i wiedzy, jaki obejmuje podstawowy kurs turystyki zimowej, mają już opanowany w efekcie własnej działalności górskiej. Osoby te są już samodzielnymi turystami zimowymi i chcą się rozwijać się w stronę alpinizmu

Kurs zaawansowany turystyki wysokogórskiej to idealna propozycja dla osób, które chodziły już trochę zimą po tatrzańskich lub innych szlakach wymagających użycia raków i czekanów, ale chciałyby przygotować się do trudniejszych tras – zarówno tatrzańskich, jak i alpejskich, kaukaskich. Kurs turystyki wysokogórskiej to także bardzo dobry pomysł dla tych, którzy mają już na swoim koncie nawet poważne wysokogórskie wejścia, jednak dotąd cała ich działalność odbywała się pod opieką przewodników, i teraz chcieliby się usamodzielnić.

Opis

Zaawansowany kurs turystyki wysokogórskiej to świetna okazja aby powtórzyć to, czego nauczyliśmy się na podstawowym kursie turystyki zimowej, a przede wszystkim znacznie wzbogacić i rozbudować zakres wiedzy i umiejętności z zakresu turystyki wysokogórskiej. Na tym poziomie szkolenia z turystyki wysokogórskiej należy już posiadać pewne podstawy. Tę bazową wiedzę oraz kwalifikacje można zdobyć wcześniej, realizując podstawowy kurs turystyki zimowej, albo też samodzielnie chodząc po górach i w ten sposób praktycznie doskonalić swoje kompetencje z zakresu turystyki wysokogórskiej.

Jeśli natomiast posiadasz niewielką wiedzę a Twoje doświadczenie to np. jedna wycieczka w rakach, zdecydowanie lepiej będzie jednak wybrać się najpierw na podstawowy kurs turystyki zimowej i na nim uporządkować dotychczasową wiedzę oraz zdobyć nową, a dopiero potem zapisać się na zaawansowany kurs turystyki wysokogórskiej, który jest już szkoleniem dla samodzielnych turystów, chcących stać się samodzielnymi turystami wysokogórskimi.

Z kolei jeśli chodzisz już samodzielnie np. po Tatrach Zachodnich zimą, potrafisz ocenić ryzyko lawinowe, zaplanować trasę i posługiwać się sprzętem, to naturalną drogą rozwoju będzie udział w zaawansowanym kursie turystyki wysokogórskiej. Ukończenie tego kursu turystyki wysokogórskiej otworzy Ci furtkę do świata zaawansowanej turystyki wysokogórskiej i umożliwi ci dalszy górski rozwój w kierunku alpinizmu.

Czas

3 dni

Start

14:15

Miejsce

Cena

Koniec

18:00

Poziom

średni

Punkt spotkania

Parking Biela Voda

Noclegi

Chata Pri Zelenom Plese

Grupa

4 osoby

Dlaczego z nami

  1. Tylko u nas jeden instruktor szkoli cztery osoby, a nie jak w innych szkołach sześć. Dzięki temu nie marnujesz podczas kursu czasu na bezczynne czekanie i marznięcie.
  2. Taka formuła szkolenia umożliwia szybsze opanowanie wszystkich zagadnień, zarówno w aspekcie teoretycznym jak i praktycznym. Instruktor ma możliwość indywidualnej pracy z każdym z kursantów, a Ty masz pewność, że każdą umiejętność uda Ci się należycie przećwiczyć.
  3. Nasze szkolenie trwa trzy dni – od piątkowego popołudnia do niedzielnego wieczoru. Są to dni bardzo intensywne, wypełnione od świtu do nocy ćwiczeniami w terenie oraz zajęciami w schronisku. Żadna chwila nie jest zmarnowana. Dlatego nasz kurs to idealna propozycja dla osób ceniących swój czas i nastawionych na maksymalnie efektywną naukę.
  4. Kursy turystyki wysokogórskiej prowadzimy w Tatrach Słowackich w jednym w jednym z najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych widokowo miejsc, Dolinie Kieżmarskiej, zaledwie ok. 20 km od przejścia w Jurgowie. Turystów jest tam zdecydowanie mniej niż po polskiej stronie. Naszą bazą jest słynące z pysznego jedzenia schronisko Chata Pri Zelenom Plese. Leży ono na wysokości ok. 1600 m n.p.m. Warunki zimowe panują tam od grudnia do maja, nawet gdy na nizinach zima jest słaba, tutaj nigdy nie ma problemów z pokrywą śnieżną. Miejsca szkoleniowe są bardzo blisko schroniska, dzięki czemu nie tracimy czasu na podejścia, a w razie przemarznięcia można szybko i bezpiecznie schronić się w Chacie.
  5. Istnieje możliwość dojazdu na kurs z instruktorami.

Nauczymy Cię

  • Bezpiecznie poruszać się w rakach i z czekanem w trudnym terenie turystycznym
  • Wiązać się w zespół linowy i stosować asekurację lotną
  • Budować stanowiska asekuracyjne w terenie lodowym i nie tylko
  • Asekurować partnera ze stanowiska i z ciała
  • Podchodzić po linach poręczowych z użyciem różnych przyrządów
  • Zjeżdżać na linie
  • Samodzielnie wychodzić po linie ze szczeliny lodowcowej
  • Ratować partnera ze szczeliny za pomocą skonstruowanych samodzielnie wyciągarek
  • Wspinać się w lodzie z górną asekuracją
  • Wiązać węzły używane w turystyce wysokogórskiej oraz wspinaczce
  • Stosować zasady profilaktyki lawinowej
  • Sprawnie przeprowadzić działania ratunkowe w sytuacji zejścia lawiny

Ponadto powtórzymy i przećwiczymy wybrane zagadnienia z zakresu kursu podstawowego.

Zajęcia odbywają się w formie ćwiczeń w terenie, wykładów i zajęć praktycznych w schronisku oraz wycieczki w teren górski.

Cena szkolenia zawiera

  • uczestnictwo w kursie
  • ubezpieczenie KL i NNW
  • możliwość bezpłatnego wypożyczenia sprzętu alpinistycznego i lawinowego

Cena szkolenia nie zawiera

  • kosztów noclegów i wyżywienia
  • kosztów dojazdu

Program szczegółowy

Nocleg i wyżywienie

Nocujemy w schronisku Chata Pri Zelenom Plese w Dolinie Kieżmarskiej.

Sprzęt

Fot. Aleksandra Dzik

Zaawansowany kurs turystyki wysokogórskiej to obowiązkowa pozycja na liście szkoleń, jakie zaliczyć powinien turysta górski, który ma już za sobą podstawy zimowych wędrówek w terenie wysokogórskim, a chce dalej rozwijać się w kierunku alpinizmu. Obok szkoleń takich jak kurs lawinowy, czy też dla osób marzących o zimowych wspinaczkach w górach kurs skałkowy a później taternicki, zaś dla miłośników białego szaleństwa planujących eksplorację gór wysokich na skiturach kurs skiturowy, naturalnym etapem górskiej edukacji jest zaawansowany kurs turystyki wysokogórskiej.

Zaawansowany kurs turystyki zimowej pozwoli nam utrwalić wiedzę i umiejętności nabyte na podstawowym kursie turystyki wysokogórskiej, a następnie rozbudować je o nowe kwalifikacje i nową wiedzę, konieczną do tego, aby samodzielnie móc planować, a następnie realizować wycieczki w trudniejszy teren wysokogórski. Zaawansowany kurs turystyki wysokogórskiej dostarczy nam spora dawkę nowych kompetencji, zarówno teoretycznych jak i praktycznych. Jednocześnie należy jednak pamiętać, że ukończenie kursu turystyki zimowej nie uczyni nas automatycznie alpinistami. Kurs turystyki wysokogórskiej dostarczy nam raczej narzędzi, które pozwolą nam stawać się nimi stopniowo, w miarę doskonalenia nabytych na szkoleniu z turystyki wysokogórskiej umiejętności w toku własnej samodzielnej działalności wysokogórskiej po kursie.

Zaawansowany kurs turystyki wysokogórskiej z BluEmu odbywa się w czteroosobowych grupach. Dzięki temu proces szkolenia na kursie turystyki wysokogórskiej przebiega szybciej i bardziej efektywnie. Instruktorzy są w stanie poświęcić uwagę każdej kursantce i każdemu kursantowi odbywającemu zaawansowany kurs turystyki zimowej: pokazać jak należy wykonywać daną czynność, odpowiedzieć na pytania, ewentualnie skorygować technikę wykonania danej czynności. Z kolei kursanci i kursantki mają podczas szkolenia z turystyki wysokogórskiej wystarczająco dużo czasu, aby każdą z umiejętności móc wystarczająco przećwiczyć pod okiem instruktora.

Kurs turystyki wysokogórskiej trwa trzy dni. Miejscem realizacji kursu zaawansowanego turystyki zimowej są Tatry Słowackie, a konkretnie Dolina Kieżmarska. Bazą kursu turystyki wysokogórskiej jest schronisko Chata pri Zelenom Plese, czyli Chata przy Zielonym Jeziorze, położone w górnych partiach Doliny Kieżmarskiej, u stóp Kieżmarskiego Szczytu, Baranich Rogów, Jagnięcego Szczytu oraz wielu innych wierzchołków, stanowiących idealny cel dla krótkich a technicznie ambitnych wycieczek jak np. Kozie Kopki. Lokalizacja szkolenia zaawansowanego z turystyki wysokogórskiej w Dolinie Kieżmarskiej pozwala także korzystać podczas kursu turystyki wysokogórskiej z atrakcyjnych miejscówek szkoleniowych, położonych blisko schroniska, jak np. skała szkoleniowa czy lodospady.

Fot. Aleksandra Dzik

Fot. Aleksandra Dzik

Szkolenie w ramach zaawansowanego kursu turystyki wysokogórskiej rozpoczyna się w piątek spotkaniem na parkingu, podczas którego kursantki i kursanci pobierają wypożyczony wcześniej sprzęt, po czym wspólnie z instruktorem udają się do schroniska Pri Zelenom Plese. Tam przed rozpoczęciem szkolenia zaawansowanego z turystyki zimowej w terenie uczestnicy kursu biorą udział w wykładach. Pierwszy dzień poświęcony jest tematyce lawin. Część wykładu to powtórka wiedzy o lawinach z zakresu podstawowego kursu turystyki wysokogórskiej, reszta to wiedza nowa. Na zaawansowanym kursie turystyki zimowej przekazywany jest szerszy zakres wiedzy, odpowiedni dla osób, które już same po terenie wysokogórskim chodziły i są w stanie dokonać oceny struktury śniegu i jego przemian czy też określić bezpieczne i niebezpieczne pod względem lawinowym obszary na danym terenie.

Sobota i niedziela to dni, które podczas zaawansowanego kursu turystyki zimowej spędzimy niemal w całości w terenie. Ćwiczyć będziemy techniki asekuracyjne i operacje linowe, które używane są tak przez turystów wysokogórskich, jak i przez alpinistów. Ćwiczyć będziemy na zaawansowanym kursie turystyki zimowej między innymi podchodzenie po linie poręczowej. Po ukończeniu zaawansowanego kursu turystyki wysokogórskiej będziesz umieć podejść za pomocą różnych przyrządów do podchodzenia oraz węzłów zaciskowych po linie, zamontowanej dla Ciebie przez instruktora, a w przyszłości przewodnika czy Szerpę. Samodzielne zakładanie lin poręczowych, a przede wszystkim punktów asekuracyjnych dla montażu poręczówki, to już wyższa szkoła alpinizmu, wymagająca sporego doświadczenia i wykraczająca poza poziom zaawansowanego kursu turystyki wysokogórskiej.

Na zaawansowanym  kursie turystyki wysokogórskiej poznasz także węzły i operacje linowe używane w zaawansowanej turystyce wysokogórskiej oraz alpinizmie. Będzie to spory zasób nowej wiedzy, dlatego ważne jest aby wcześniej dobrze opanować podstawowe operacje i węzły, należące do zakresu podstawowego kursu turystyki wysokogórskiej. Na zaawansowanym kursie turystyki wysokogórskiej nauczysz się samodzielnie dobierać zespół linowy, tak pod względem liczby jak i sprawności i doświadczenia. Nauczysz się także wiązać zespół linowy, skracając odpowiednio linę w zależności od terenu, po jakim planujecie się poruszać. Poznasz także podczas kursu turystyki wysokogórskiej podstawy budowy stanowisk asekuracyjnych w trudnym terenie turystycznym, co tak naprawdę stanowi już wstęp do rozległej dziedziny wiedzy, jaką jest budowa stanowisk asekuracyjnych w terenie wspinaczkowym. Na zaawansowanym kursie turystyki wysokogórskiej przypomnisz sobie także techniki zjazdu na linie. O ile na kursie podstawowym turystyki wysokogórskiej zjazdy ćwiczone były w łatwym terenie, o tyle na zaawansowanym kursie turystyki wysokogórskiej będziesz pod okiem instruktora samodzielnie zakładać zjazd i zjeżdżać w mocno nastromionym terenie skalnym.

Podczas zaawansowanego kursu turystyki zimowej poznasz także podstawy ratownictwa szczelinowego. Przećwiczysz na szkoleniu z turystyki zimowej samodzielne wychodzenie ze szczeliny, które jest w istocie trudniejszym wariantem omówionego wcześniej podchodzenia po poręczówce. Nauczysz się też podczas kursu turystyki wysokogórskiej jak zareagować gdy jeden z partnerów w naszym zespole linowym wpada do szczeliny. Poznasz także na zaawansowanym kursie turystyki zimowej oraz kilkakrotnie przećwiczysz w różnych konfiguracjach dwie podstawowe wyciągarki, służące do wyciągania osoby ze szczeliny. Te dwie metody, które poznasz na kurie turystyki wysokogórskiej, to metoda U oraz flaszencug.

Fot. Aleksandra Dzik

Fot. Aleksandra Dzik

W ramach zaawansowanego kursu turystyki wysokogórskiej będziesz mieć także okazję wraz z innymi kursantami przećwiczyć poznane techniki asekuracji i poruszania się w zespole linowym podczas wycieczki w teren wysokogórski. Ponadto, jeśli tylko pozwolą na to warunki pogodowe i lawinowe, w ramach kursu turystyki zimowej udamy się na lodospad, gdzie będziesz mieć możliwość spróbowania wspinaczki lodowej, a także asekuracji partnera lub partnerki, na tzw. wędkę, czyli z asekuracją górną, korzystając ze stanowiska, założonego wcześniej przez instruktora.

Podczas wycieczki na zaawansowanym kursie turystyki wysokogórskiej poznasz także techniki budowy stanowisk w terenie wysokogórskim. W szczególności poznasz na zaawansowanym kursie turystyki zimowej zasady stanowisk budowanych w lodzie, zarówno ze śrub lodowych, które nauczysz się odpowiednio wkręcać, jak i ze stanowiska Abałakowa, które samodzielnie wywiercisz w lodzie.

W ramach przygotowania do samodzielnej działalności wyprawowej w górach wysokich weźmiesz także udział podczas kursu turystyki wysokogórskiej w wykładzie o górach wysokich, o tym jak przygotować się wszechstronnie do wyprawy, jakie zagrożenia mogą nas spotkać w terenie wysokogórskim oraz jak im zapobiegać i co zrobić jeżeli nie uda się sytuacji awaryjnych uniknąć.

Na zaawansowanym kursie turystyki wysokogórskiej nie zabraknie także praktycznych ćwiczeń z zakresu ratownictwa lawinowego. Jeśli masz już za sobą podstawowy kurs turystyki wysokogórskiej bądź kurs lawinowy, to częściowo będzie to powtórka znanych Ci już technik poszukiwania osoby zasypanej w lawinie za pomocą detektora lawinowego, sondy lawinowej oraz łopaty lawinowej, a także prowadzenia na czas wraz z grupą kursantów samodzielnej symulowanej akcji ratownictwa lawinowego. W przypadku technik ratownictwa lawinowego nie ma innej metody doskonalenia jak tylko jak najczęstsze powtarzanie. Efekt powinien być widoczny w postaci znacznie szybszego niż na wcześniejszych szkoleniach czasu wykopania zasypanego manekina czy innego przedmiotu. Jeśli natomiast zaawansowany kurs turystyki wysokogórskiej stanowi dla Ciebie pierwszą styczność z tematyką prewencji lawinowej oraz ratownictwa lawinowego, to również sobie poradzisz. Istotą działania zespołu ratowniczego w przypadku zejścia lawiny jest współpraca, gdzie bardziej doświadczone osoby wchodzą w rolę lidera i kierują działaniami pozostałych. Takie działania w praktyce przećwiczymy podczas zaawansowanego kursu turystyki wysokogórskiej.

Oczywiście w ramach kursu zaawansowanego turystyki wysokogórskiej, zależnie od zapotrzebowania grupy i możliwości czasowych, można także powtórzyć część ćwiczeń z zakresu podstawowego kursu turystyki wysokogórskiej. Można zatem na zaawansowanym kursie turystyki zimowej np. przećwiczyć hamowanie upadków za pomocą czekana czy też budowę awaryjnego biwaku w postaci jamy śnieżnej.

Fot. Aleksandra Dzik