Opis

Wyprawa w masyw Monte Rosy to świetny pomysł na rozpoczęcie przygody z alpejskimi czterotysięcznikami. Trudności techniczne na większości spośród szczytów Monte Rosy nie są duże, a poszczególne wyjścia powyżej schronisk niedługie, kilkugodzinne. Jednocześnie przebywamy przez dłuższy czas w terenie lodowcowym. Posługiwanie się rakami, czekanem czy uprzężą staje się więc dla nas codziennością. Na znacznych wysokościach także nocujemy: najwyżej na ok. 4100m. To daje niepowtarzalną szansę, aby na Monte Rosie sprawdzić, jak nasz organizm reaguje na takie warunki, a zarazem oswojenia go z nimi tak, aby przy kolejnych, trudniejszych wyprawach było jeszcze lepiej.

Największy atut wyprawy na Monte Rosę to możliwość zdobycia w krótkim czasie, przy relatywnie niewielkim wysiłku i z dużymi szansami na sukces, kilku szczytów czterotysięcznych. Przy dobrej pogodzie jest niemal pewne, że uda się wejść na cztery – pięć wierzchołków należących do masywu Monte Rosy, często nawet na więcej.

Pomiędzy wycieczkami, obejmującymi przeważnie dwa szczyty masywu Monte Rosa w ciągu dnia, będziemy mogli się zregenerować w schroniskach lub schronach. Ani razu powyżej campingu nie śpimy w namiotach. A skoro namiotów nie bierzemy, stosunkowo lekkie będą też nasze plecaki. Odwiedzimy natomiast najwyżej położone schronisko w Europie.

Masyw Monte Rosy to miejsce pełne uroku i malownicze. Rejon jest łatwo dostępny i uczęszczany przez turystów, ale jednak w liczbie niepomiernie niższej niż ma to miejsce na najbardziej znanych alpejskich trasach. Udział w wyprawie na Monte Rosę z pewnością pozostawi uczestnikom wiele wysokogórskiej wiedzy oraz miłych wspomnień.

Grupa

4-12 osób

Czas

8 dni

Góry

Alpy Pennińskie

Aktywność

alpinizm

Zespoły

4-5 osób

Cena

1500 PLN + 540 EUR

Kraj

Włochy

Poziom

średni

Program wyjazdu

 1. Dzień 1 – Spotkanie w godzinach późnowieczornych lub nocnych na campingu w Stafal w Dolinie Aosty u podnóża masywu Monte Rosy (ewentualnie dla chętnych możliwość dojazdu samochodem z Polski z prowadzącymi wyprawę). Nocleg na campingu.
 2. Dzień 2 – śniadanie, odpoczynek po podróży. Odprawa sprzętowa, przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po lodowcu, pakowanie. Czas na zakupy, zwiedzanie miasteczka i okolicy. Nocleg na campingu.
 3. Dzień 3 – wczesna pobudka, śniadanie. Następnie podjazd samochodem do stacji kolejki u stóp masywu Monte Rosy. Wyjazd kolejką do Gabiet (2318 m n.p.m.). Podejście do schroniska Gnifetti (3647 m n.p.m.). Aklimatyzacyjny spacer na lekko. Nocleg w schronisku.
 4. Dni 4-6 – działalność górska w masywie Monte Rosy. Możliwość wejść na malownicze, w większości niezbyt trudne czterotysięczniki (nawet po kilka w jednym dniu), takie jak m. in.: Gnifetti (4554 m n.p.m.), na którego szczycie leży najwyższe schronisko w Europie Capanna Margherita, Ludwigshöhe (4341 m n.p.m.), Corno Nero (4321 m n.p.m.), Piramide Vincent (4215 m n.p.m.) oraz Balmenhorn (4176 m n.p.m.). Dwa noclegi w kameralnym schronie na szczycie Balmenhornu, jeden tam lub w schronisku Punta Gnifetti (w zależności od pogody, kondycji, aklimatyzacji, dostępności miejsc w schronie). Śniadania i obiadokolacje przygotowywane wspólnie z prowadzącym w obiektach, w których grupa nocuje.
 5. Dzień 7 – zejście do Gabiet i zjazd kolejką do Stafal. Nocleg w namiotach na campingu lub w przypadku wcześniejszego zakończenia akcji górskiej możliwość rozpoczęcia po południu powrotów do domów. Ewentualnie dla chętnych możliwość powrotu samochodem do Polski z prowadzącymi wyprawę.
 6. Dzień 8 – dzień rezerwowy; w przypadku zakończenia akcji górskiej dnia poprzedniego – nad ranem pożegnanie i rozpoczęcie powrotów do domów (ewentualnie dla chętnych możliwość dojazdu samochodem z Polski z prowadzącymi wyprawę).

Cena wyjazdu zawiera

 • opiekę 1 lidera BluEmu na 4, maks. 5 osób;
 • 2 noclegi na campingu w Stafal przed rozpoczęciem i po zakończeniu działalności górskiej;
 • śniadania w standardzie turystycznym na campingu, przygotowywane wspólnie z prowadzącym wyprawę. Wyżywienie dostępne jest w wersji mięsnej oraz jarskiej (zawiera rybę). Inne wersje (np. wegańska, bezglutenowa) są dostępne po odpowiednio wczesnym poinformowaniu i za dopłatą;
 • 1 nocleg ze śniadaniem w schronisku Gnifetti;
 • 2 noclegi w schronie na szczycie Balmenhornu;
 • 1 nocleg w wybranym spośród w/w obiektów;
 • wyżywienie: śniadania i obiadokolacje w warunkach turystycznych podczas przebywania w górach (w tym także koszt gazu). Wyżywienie przygotowywane jest wspólnie z prowadzącym.;
 • wyjazd kolejką ze Stafal do Gabiet i z powrotem;
 • ubezpieczenie KL i NNW na cały czas trwania wyjazdu (w dni akcji górskiej ubezpieczenie rozszerzone o sporty wysokiego ryzyka)
 • pamiątkową koszulkę oraz buff
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena wyjazdu nie zawiera

 • przejazdu do Stafal na camping a następnie stamtąd do stacji kolejki oraz z powrotem;
 • ew. dodatkowych atrakcji i udogodnień, np. noclegów w hotelach czy pensjonatach (na życzenie uczestników), dodatkowych posiłków i napojów, innych wydatków osobistych.

 

Sprzęt