Opis

Mont Blanc, Dach Europy. Stanąć na nim powinien każdy, kto chce się poszczycić tytułem zdobywcy Korony Ziemi. Nasza wyprawa to propozycja dla tych wszystkich, którym wejście na Mont Blanc najprostszą drogą od strony francuskiej nie wystarcza. Dla osób, które mają bardziej sportowe ambicje i doświadczenie górskie pozwalające myśleć o czymś więcej. Jako jedyni na polskim rynku oferujemy wejście na Mont Blanc czy też Monte Bianco – bo tak nazywany jest najwyższy szczyt naszej części Europy przez Włochów – tzw. Drogą Papieską.

Ta trasa na Mont Blanc wiedzie od strony włoskiej Doliny Aosty z jej znanym górskim kurortem Courmayeur. Jest bardzo urozmaicona i malownicza, prowadzi przez rejon prawie nietknięty ingerencją człowieka. Rozpoczyna się w urokliwym rejonie jeziorka Combal, później prowadzi łatwym i pozbawionym szczelin, lecz bogatym w piękne okazy minerałów, lodowcem Miage. Dalej teren staje się już wymagający. Ścieżka, momentami przypominająca trudnością Orlą Perć i wyposażona w sztuczne ułatwienia, wyprowadza nas do położonego na ok. 3000m schroniska Gonella. Stamtąd w większości łatwym, lecz uszczelinionym lodowcem podchodzimy na przełęcz Col du Bionassay. Wyjście na nią, jak i prowadząca dalej eksponowana grań, to już prawdziwy alpinizm. W rejonie schronu Vallot nasza trasa łączy się z francuską i wyprowadza na szczyt Mont Blanc. Teraz tylko powrót i możemy oddać się degustacji włoskich win.

Wejście na Mont Blanc taką drogą i w takim stylu to duży krok naprzód w wysokogórskim rozwoju. Mimo, że wysokość nie jest zbyt duża, to z racji trudności technicznych wyprawa ta może stanowić doskonałe przygotowanie i sprawdzian przed zmierzeniem się z wymagającymi górami wysokimi.

Grupa

4-12 osób

Czas

9 dni

Góry

Alpy Graickie

Aktywność

alpinizm

Zespoły

2 osoby

Cena

1700 PLN + 750 EUR

Kraj

Włochy

Poziom

średni

Program wyjazdu

 1. Dzień 1 – Spotkanie w godzinach wieczornych lub nocnych na campingu w Val Veny koło Courmayeur po włoskiej stronie Mont Blanc (ewentualnie dla chętnych możliwość dojazdu samochodem z Polski z prowadzącymi wyprawę). Nocleg na campingu.
 2. Dzień 2 – rano odpoczynek po podróży. Wczesnym popołudniem zjazd do Courmayeur. Wyjazd kolejką na punkt widokowy Punta Helbronner (3462m n.p.m.). Przypomnienie zagadnień sprzętowych i technicznych niezbędnych podczas dalszej części wyprawy. Wycieczka łatwym terenem lodowcowym. Nocleg w namiotach na ok. 3400m n.p.m. u stóp kultowych ścian wspinaczkowych masywu Mont Blanc.
 3. Dzień 3 – powrót do górnej stacji kolejki, zjazd na dół. Pakowanie, odpoczynek i nocleg na campingu.
 4. Dzień 4 – podejście do schroniska Gonella (3071 m n.p.m.) na zboczach Mont Blanc. Nocleg w schronisku lub schronie zimowym obok schroniska.
 5. Dzień 5 – atak szczytowy na Mont Blanc i powrót do schroniska. Nocleg w schronisku lub schronie zimowym obok schroniska.
 6. Dzień 6 – zejście do Val Veny i nocleg na campingu. Ewentualnie dzień zapasowy na wypadek czekania na dobrą pogodę. Nocleg w namiotach na campingu.
 7. Dzień 7 – W przypadku udanego ataku szczytowego na Mont Blanc dzień wcześniej zejście do Val Veny, odpoczynek. Nocleg w namiotach na campingu.
 8. Dzień 8 – rano czas wolny w Val Veny na pakowanie, ew. zejście ze schroniska Gonella w przypadku jeśli akcja górska na Mont Blanc przeciągnęła się. Nocleg w namiotach na campingu lub w przypadku wcześniejszego zakończenia akcji górskiej możliwość rozpoczęcia po południu powrotów do domów. Ewentualnie dla chętnych możliwość powrotu samochodem do Polski z prowadzącymi wyprawę.
 9. Dzień 9 – dzień rezerwowy; w przypadku zakończenia akcji górskiej dnia poprzedniego – nad ranem pożegnanie i rozpoczęcie powrotów do domów (ewentualnie dla chętnych możliwość powrotu samochodem do Polski z prowadzącymi wyprawę).

Cena wyjazdu zawiera

 • opiekę 1 lidera BluEmu na każdy zespół dwuosobowy
 • 3 noclegi na campingu w Courmayeur przed rozpoczęciem i po zakończeniu działalności górskiej;
 • śniadania na campingu w standardzie turystycznym przygotowane wspólnie z prowadzącymi wyprawę. Wyżywienie dostępne jest w wersji mięsnej oraz jarskiej (zawiera rybę). Inne wersje (np. wegańska, bezglutenowa) są dostępne po odpowiednio wczesnym poinformowaniu i za dopłatą;
 • 2 noclegi  z wyżywieniem (obiadokolacja i śniadanie) w schronisku Gonella;
 • nocleg w namiotach zapewnionych przez BluEmu podczas wycieczki aklimatyzacyjnej;
 • pełne wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja w warunkach turystycznych (w tym także koszt gazu) przygotowane wspólnie z prowadzącymi wyprawę podczas wycieczki aklimatyzacyjnej;
 • przejazdy kolejką linową zawarte w programie wyprawy;
 • ubezpieczenie KL i NNW na cały czas trwania wyjazdu, w dni akcji górskiej obejmujące sporty wysokiego ryzyka;
 • pamiątkową koszulkę oraz buff.
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena wyjazdu nie zawiera

 • dojazdu do Val Veny i z powrotem oraz przejazdów lokalnych (do stacji kolejki w Courmayeur, na parking u podnóża szlaku na szczyt);
 • ew. dodatkowych atrakcji i udogodnień, np. dodatkowych noclegów czy posiłków, noclegów w domkach campingowych czy pensjonatach (na życzenie uczestników), innych wydatków osobistych.

Sprzęt